Přesunout nahoru

Hokejová bitva

Čtyři univerzity, jeden pohár. Populární Hokejová bitva, konaná poslední říjnový den v pražské Tipsport areně, zažila již 9. ročník. Čtyři sektory rozdělené podle barev škol zaplnilo přes 8 000 fanoušků, kteří za doprovodu skandovacích pokřiků, bam-bam tyčí, houkaček a tleskátek vytvořili nezapomenutelnou a jedinečnou atmosféru.


Souboj čtyř největších pražských univerzit započal ještě před samotným písknutím na ledě. Tradiční pochody na Bitvu nevynechali studenti ani letos, a připravili tak efektní podívanou pro kolemjdoucí a burcující náladu pro své fanoušky. 

Bitvu odstartoval střet zelených a bílých, tedy ČZU a VŠE. Vyrovnaný výkon dohnal souboj až do fáze samostatných nájezdů, ve kterých byla úspěšnější VŠE. Výsledkem 2:1 si zajistila postup do finále. „Nezasloužili jsme si prohrát. Celý zápas jsme byli lepší, akorát jsme neproměnili šance. Nájezdy už jsou o štěstí a VŠE ho měla bohužel víc,“ hodnotil Jan Raiterman, hráč ČZU a v Univerzitní lize nováček týmu Engineers Prague. Jeho spoluhráč z Inženýrů, Adam Hyršl, reprezentující VŠE okomentoval utkání slovy: „Dlouho jsme tahali za kratší konec, ale za podpory našich skvělých fanoušků jsme se s trochou štěstí probojovali do finále.“ Oba se ale shodli, že atmosféra v areně byla skvělá! 

V druhém klání se proti sobě postavily ČVUT a UK. Z tribun tak byli slyšet fanoušci v modré a v červené. První hrací doba nepřinesla žádný gól, až v druhé právem šílel dav UK. Protihráče přehráli stavem 2:0. „Bohužel jsme prohráli, ale výkon jsme podali velmi dobrý,“ řekl Martin Suda z ČVUT a jedna ze stálic Engineers Prague s tím, že úroveň Bitvy se každý rok výrazně zlepšuje a zájem je o ni větší a větší. „Tým byl odhodlán pro navrácení titulu Karlovce udělat první poslední, což se projevilo jak na ledě, tak v hledišti,“ okomentoval hráč UK, Michael Klinger. Ve shodě s Martinem Sudou dodal, že Hokejová bitva je jedinečnou událostí, a přirovnal ji k hokejovému svátku. 

Boj o bronz byl skoro od začátku více než jasný. ČZU se ke své smůle nedokázala rozehrát tak rychle jako ČVUT. Na jeho první gól nedokázali zelení odpovědět, a už se vezli. „Rozhodlo se v prvních pěti minutách,“ popsal Jan Raiterman. Konečné skóre 5:2 pro ČVUT jasně určilo 3. příčku. Martin Suda prozradil, že modří třetí místo právem oslavovali po zbytek celého večera do ranních hodin.  

Do velkého finále se stejně jako loni probojovala VŠE a po roční pauze UK. Bílo-červený duel od startu ovládali hráči Karlovky. Za bouřlivého skandování červeného kotle se dostala do vedení okamžitě. Pozadu nezůstali ani fanoušci v bílém. Jejich hráči ale do sítě UK nedokázali vstřelit ani jeden gól. Pohár hl. města Prahy po výkonu 4:0 zvedli nad hlavu hokejisté Univerzity Karlovy! „Sešel se skvělý odhodlaný tým, který táhl za jeden provaz a k tomu ještě úžasní fanoušci, kteří nás hnali dopředu,“ zaznělo z úst Aleše Hyršla hrajícího za UK. Podle jeho bratra Adama je rivalita s UK vždy veliká. „To známe ze zápasů s Engineers v Univerzitní lize, a i tady to byl tuhý boj. Samozřejmě jsme si chtěli odnést vytoužený pohár, ale z 2. místa rozhodně zklamaní nejsme,“ uzavřel hodnocení.  

Vítězný pohár se po roční pauze vrátil do rukou Univerzity Karlovy. „Vyhrát Bitvu a vrátit pohár Karlovce je okamžik, který se těžko popisuje,“ okomentoval závěrem Aleš Hyršl. „Je to prostě jedinečný zážitek!“ A s tím musí souhlasit i všichni ti, kteří se na Bitvě objevili, a kteří prožívali s hráči každý boj o puk, každý gól a každé, byť i malé a dílčí vítězství.